Question 1 The salary of an electrician is normally distributed with mean €46000 and standard deviation €7000. a) If one electrician is chosen at random, what is probability that this electrician earns over €49500? Probability = Round your answer to 2 decimal places.Expected answer:(to 2 decimal places) Save answer Score: 0/1 Feedback for a). Show feedback.The feedback has changed.This feedback is based on your last submitted answer. Save your changed answer to get updated feedback. Or, you could: ⤺ Go back to the previous part There's nothing more to do from here.b) If one electrician is chosen at random, what is probability that this electrician earns between €35500 and €49500? Probability = Round your answer to 2 decimal places.Expected answer:(to 2 decimal places) Save answer Score: 0/2 Feedback for b). Show feedback.The feedback has changed.This feedback is based on your last submitted answer. Save your changed answer to get updated feedback. Or, you could: ⤺ Go back to the previous part There's nothing more to do from here. Advice (a) Converting to N(0,1) P(X>49500)=P(Z>49500−460007000)=P(Z>0.50)=1−P(Z<0.50)=1−0.6915=0.31 to 2 decimal places. (b) P(35500<X∧X<49500)=P(X<49500)−P(X<35500)=P(Z<0.50)−P(Z<−1.50)=0.6915−0.0668=0.62 to 2 decimal places. Score: 0/3 Total 0/3 Move to the next questionTry another question like this oneReveal answers