a)
We are told that the price of a packet of lollipops is represented by the letter $x$.
A packet of toffee costs $£1$ more than a packet of lollipops, i.e. $x+1$.
A packet of jelly sweets costs half as much as a packet of toffee, so $\frac{1}{2}(x+1)$.
b)
To find the total cost, multiply the expressions above for the cost of each kind of sweet by the number of packets eaten, and add them together.
Without simplifying, we obtain:
\begin{align}
\text{Cost} &= \simplify[]{{a1}x+{b1}(x+1) + {c1}*(1/2)*(x+1)} \\
&= \simplify[]{{a1}x+{b1}(x+1) + {c1/2}*(x+1)}
\text{.}
\end{align}
c)
The first step in simplifying this expression is to expand both sets of brackets:
\begin{align}
\simplify[]{ {a1}x + {b1}(x+1) + {c1/2}*(x+1)} &= \simplify[]{ {a1}x + {b1}x + {b1}*1 + {c1/2}x + {c1/2}*1} \\
&= \simplify[] { {a1}x + {b1}x + {b1} + {c1/2}x + {c1/2} } \text{.}
\end{align}
Finally, collect like terms:
\begin{align}
\simplify[] { {a1}x + {b1}x + {b1} + {c1/2}x + {c1/2} } &= \simplify[]{ {a1+b1+c1/2}x + {b1+c1/2} } \text{.}
\end{align}
d)
Once we know that the price of a packet of lollipops is $£2$, we can substitute this for $x$ in the equation above.
\begin{align}
\text{Cost}&=\simplify{ {a1+b1+c1/2}x+{b1+c1/2} }\\
&=\var{a1+b1+c1/2} \times 2+\var{b1+c1/2} \\
&=\var{(a1+b1+c1/2)*2+b1+c1/2} \text{.}
\end{align}
So Jerry spent $£\var{total}$ on sweets last week.